Visai nejuokingi skaitiniai

 

Lietuvos šalies žmonių padavimai CLX

 

 

PSEUDODEMENCIJA

 

 

Įmano būrimo saloną Dura necéssitas karingai įsiveržė velnio tuzinas Lietuvos kurjerių, pardon, propagandinio savaitraščio Литовский курьеръ korespondentų, barškėdami ordinais ir medaliais su koloradinėmis juostelėmis, prisegtomis ant raudonų Adidas gamybos marškinėlių su SSRS simbolika. Visas salonas iškart prasmirdo imperialistine nostalgija. Atvykėliai niekaip negalėjo atsidžiaugti, kad Lietuvoje pagaliau prasidėjo, anot jų, tektoniniai lūžiai, primenantys kvapą gniaužiantį politinį kriminalinį trilerį, iš kurio siužeto neaišku, kas čia gangsteris piktadarys, o kas herojus, svieto lygintojas (Blin, da, pasak svajonių psichopolitologo Viktoro U.). „Juokiasi puodas, kad katilas juodas“, – pamaniau, putinistams džiugiai aptarinėjant, kad pats samodūras savo ką tik nutiestu naujuoju tiltu kaip tikras daljnoboiščikas nuvairavo Kamazą tiesiai į Krymo pusiasalį.

Kad nugesinčiau liguistą jų džiugesį dėl Lietuvos nesėkmių, pacitavau politologo Dumbliausko išmintingus žodžius: „Raskite bent vieną rinkos ekonomikos šalį, kur stambusis verslas nemėgintų daryti įtakos politikams. Tai prilygtų bandymui rasti šalį, kurioje nėra sekso.“

„Kadaise buvo tokia šalis!“ – apsiverkė žurnalistai propagandistai, meiliai glostydami ant raudonų krūtinių paties Adidaso išaustą firminį užrašą „USSR“. Susigraudinęs vyriausiasis kurjeris didžiuodamasis papasakojo, kad Argentinos futbolo asociacija jau viešai atsiprašė už tai, kad išleido nepadorų pasaulio čempionato vadovą, kuriame pateikta patarimų futbolininkams, jų treneriams, žurnalistams ir net sirgaliams, kaip be pasekmių flirtuoti su rusėmis!

Koloradinių govėdai išsinešdinus toliau piktdžiugiškai šniukštinėti, kas dar papuvę Lietuvos mažojoje karalystėje, ant sofos pasiguldžiau visą liberalaus sąjūdžio grietinėlę, išskyrus Vilniaus ir Klaipėdos merus, „emdžių“ (mg B) išvadintus „kosmonautais“. Svajonių liberalė Aušrinė Ar. aimanavo, kad „vyksta sostų karai ir tame chaose svarbiausia išsaugoti liberalios politikos kryptį“. Pretendentas į prezidentus Petras Au. piktinosi, kad vyksta „graikų tragikomedijos tęsinys“, o pirmasėdys Eugenijus G. prisipažino dar nežinantis, kuo jam būti – ar prokuroru, ar advokatu: „Dabartinis dar vienas supurtymas partijai gal net išeis į naudą – išsigaudysime paskutines žiurkes“.

„Ne vien šie graužikai diskriminuojami – antai su varlėmis, ežiais ir ožiais draudžiama skristi lėktuvais, o meškoms neleidžiama vaišintis ledais kavinėse“, – įsiterpė kažkoks kuoktelėjęs (mente captus) gyvūnų teisių gynėjas.

Kitas klientas pasidalijo gudriu planu, kaip lietuviams laimėti Euroviziją – jei visi emigruotume į skirtingas šalis, o namie liktų tik Giržadas su nacionalinės atrankos laimėtoju ar laimėtoja, iš visų vietų skambindami telefonais sumuštume visus palaikymo rekordus, net jei Lietuvos atstovas ar atstovė kudakuotų panašiai kaip šiemetinė laimėtoja, kurios pergale pats Benjaminas džiaugėsi ne ką mažiau negu JAV ambasados perkėlimu į Jeruzalę…

Čia niūriai įsiterpė svajonių respublikonas (turima omenyje Tomkaus vakaro žinių respublika), visų galų sąmokslininkas Audrius Butkevičius: „Kiek man žinoma, joks lietuvis nėra D. Trampo žentas, tad situacija, kuri vyksta su Izraeliu, gali ir nepasikartoti.“

„Viskas daug kebliau ir sudėtingiau. Pamenate seną sovietmečio anekdotą? Žmogus klausia gydytoją, ar tiesa, kad geriausia miegoti, ištiesus kojas į vakarus? Tas atsako, kad geriausia, kai visas kūnas yra Vakaruose. O dabar viskas atvirkščiai! Penkių žvaigždučių ir Šiaurės lygos italai guli, rankas ir kojas ištiesę į Rytus, jau greitai atsiduos Kremliui visu kūnu! Ne veltui Putinas siunčia dovanas ant meškerės kabliuko!“ – juodą ateities scenarijų prognozavo dešiniosios pakraipos politologas.

„Auksiniai žąslai nepadaro arklio greitesnio“, – Senekos žodžiais bandė jį nuraminti kitas mąstytojas, efektui sustiprinti pasitelkęs tokius Ovidijaus žodžius: „Švelnus vėjas ugnį įpučia, o smarkus užgesina.“

Kitas klientas labiau rūpinosi vietiniais reikalais, todėl drąsinosi ir grasino eisiantis pas patį svajonių Skvernelį ir šiam tiesiai į akis išdroš tiesą, kad nuo pliko nuogo negalima drabužių nuplėšti, o būtent tą ketinama padaryti – Seime jau užregistruotas projektas, kad skolas būtų galima išieškoti net iš gyventojų pašalpų! „Bet argi sotus atjaus alkaną?“ – žygio pas premjerą prasme suabejojo amžinas skolininkas.

„Kvailas liežuvis pridaro daug nepatogumų“, – kitą Petrą, svajonių anekdotą, pardon, Gražulį, išmestą iš frakcijos, todėl iš tvarkingų ir teisingų tapusį mišrūnu (be partinės kilmės dokumentų), užjautė viena karšta šaldytų koldūnų mėgėja.

„Žmonės, nieko neveikdami, įpranta blogai elgtis, – išmintingai pritarė kitas, matyt, apsigimęs skeptikas. – Ima ploti savo pačių kvailystėms, giriasi nesąmonėmis, nesistengia suvaldyti liežuvio, kad šis proto neaplenktų.“

Būrelis buvusių slaptųjų agentų, nors tokių, pasak Putino, nebūna, viešai piktinosi VSD strategija košti per dantis uodą, bet praryti kupranugarį (Excolare culicem, camelum autem gluttire). Kas pernelyg ilgai tyrinėja ir per daug smulkiai įrodinėja, ką ištyręs, paprastai nieko neįrodo. Argi normalu, kad apie apsivalymą nuo politinės korupcijos garsiausiai šaukia „Agrokoncerno“ kišeninės partijos nariai?!

„Jeigu laidote užuominas apie kultūringiausią tarp valstiečių Ramūną, tai praleidote gerą progą patylėti“, – sudraudė juos svajonių valstietė Agnė Š., narsųjį partijos vedlį plačia krūtine motiniškai uždengusi nuo kritikos strėlių.

Politologas Dumbliauskas tame fone nupiešė netolimos ateities vaizdą: „Žmonės, kuriuos galima vadinti politikais, taps nereikalingi, juos pakeis politikais apsimetę verslininkai.“

„Ir ačiū Dievui, juk su pinigais ir velnią ant stogo užvarysi! Pasaulis nori būti apgaudinėjamas, tad tebūnie apgautas!“ – šviesia perspektyva apsidžiaugė kitas.

O tuo metu Prancūzijoje kilo baisiausias skandalas! Pasirodo, vaškinis svajonių prezidento Emmanuelio atvaizdas toks į jį nepanašus, kad žmona Brigitte net atsisakė leisti, kad šalia vyro stovėtų jos vaškinis biustas. Bet Grevino muziejus mikliai rado išeitį – bandys įkalbėti Plieninę magnoliją, tulpių tulpę – Lietuvos Dalią, – kad kompaniją Macronui sudarytų jos vaškinė kopija. Šiaip ar taip, juk jie abu yra tarptautinio Karolio Didžiojo apdovanojimo kavalieriai!

 

Tiesiai iš vaškinių figūrų muziejaus

Krescencija ŠURKUTĖ

 

* Liguistas potraukis apsimesti silpnapročiais

 

 

 

 

 

SRTR fondas VšĮ Kritikos barai projektui „Kultūrinė Lietuvos topografija“

2018 m. skyrė 55 000 eurų finansinę paramą

SRTR fondas VšĮ „Kultūros barų“ leidykla projektui „Kultūra kaip kritiško

mąstymo erdvė“

2018 m. skyrė 15 000 eurų finansinę paramą