Visai nejuokingi skaitiniai

 

Lietuvos šalies žmonių padavimai CLVII

 

 

 

SALONINĖ (T)ROLIŲ FERMA

 

 

 

Mano būrimo salone Dura necéssitas dedasi vis keistesni dalykai, beje, kaip ir visame pasaulyje. Klientai nesidomi nei Taro kortomis, nei ateities kataklizmais, su kuriais mielai supažindinčiau, tiesiog dalijasi tarpusavyje kontroversiškais pareiškimais, kol susibara, susivaidija ir keikdamiesi išsiskirsto. Žodžiu, riejasi kaip šunys, nors Šuns metais tai visiškai suprantama. Jei vienas pasakys šventą tiesą, kad auksas ir pelenuose žiba, kitas atšaus, kad anaiptol ne viskas yra auksas, kas įžūliai žiba net pelenuose. Jei vienas pasigirs atostogavęs Graikijoje, Pakso saloje, kitas pareikš, kad vienintelė lankytina sala yra Antipaksas. Trečias, nugirdęs pažįstamą Skrajojančio Rolando pavardę, bet nesupratęs, kad kalbama apie ratus, o ne apie batus, ne apie Rolį ir net ne apie jo dvasinį brolį (Viktorą U.), iškart pradės cituoti neblėstančią nušalintojo prezidento išmintį, esą „hibridiniuose vidaus karuose“ nieko nauja, konservatoriai „į politinius oponentus šaudo ir laidynėmis, ir įvairiausiais kitokiais ginklais“. Fake news iš fronto operatyviai praneša ir iki dantų užsimaskavęs, apsimetantis net feljetonistu, buvęs respublikonas, dabar Vakaro žinių karo korespondentas Vitas Tomkus, grasinantis, kad iš petardų iššaudys visus patriarchus nuo pat Adomo ir Ievos.

Bet ne visi klientai sprendžia tokias menkas asmenines problemas. Dalis atvykėlių susimušė dėl strategijos ir taktikos, kaip įgyvendinti 3 atrinktąsias idėjas Lietuvai. Pavyzdžiui, vieni siūlė banalų sprendimą, kaip mokytojų profesiją nedelsiant padaryti prestižine, o kiti – originalų. Banalusis – padvigubinti esamus atlyginimus. Originalusis – pasikviesti Prancūzijos prezidento Emmanuelio žmoną, madam Macron, kad pasidalytų pedagogine savo praktika. Žinoma, Lietuvos teisėsauga turėtų garantuoti, kad į tokios patirties taikymą mūsų geografinėse platumose jokiu būdu nesikiš.

„Neturime pramonės, tačiau turime greičiausią pasaulyje internetą, tad steikime „propagandos gamyklas“, tada atsivers pelningo bendradarbiavimo su kaimyne Rusija galimybės, kokių pageidauja pats Skvernelis!“ – naują idėją Lietuvai iškepė kitas protiškai šlubuojantis klientas ir buvo iškart užsipultas kolegų. „Kas leis statyti propagandos gamyklą, kai viską kietai kontroliuoja Putino virėjas Prigožinas? Geriausiu atveju turėsime trolių, tarsi kokią kiaulių, fermą! Nors kiaulės pelningos, bet su troliais nesusilygins. Vienas, matyt, jau atleistas buhalteris paskaičiavo, kad nuo 2015 m. birželio iki 2017 m. gegužės net 470 suklastotų rusiškų paskyrų bei tanklalapių Facebook’e įdėjo apie 3 tūkstančius reklaminių žiniučių, o tam išleista vos 100 tūkstančių dolerių.

„Už štuką išeina vos po 33 dolerius“, – susikrimto finansinės apskaitos specialistas, aišku, iškart sukritikuotas mediko mėgėjo, kuris pareiškė, kad toks politinis viduriavimas yra visai ne verslas, o akių dūmimas, nes joks lietuvis šiose sunkiasvorių (Rusijos ir Amerikos) imtynėse neturi šansų būti įleistas net į rūbinę, ką jau kalbėti apie ringą! Trečias išaiškino, kad fake news skleidžiamos nemokamai būtent todėl, kad  jos yra melagingos žinios, čia slypi visas jų žavesys, už kurį susimoka pats skleidėjas. Taigi siūlė buhalteriui savo auri sacra fames (prakeiktą aukso alkį) numalšinti kitais būdais, pavyzdžiui, susirasti gerai apmokamą darbą. Čia niūriai prabilo svajonių humoristas Juozapas E.: „Anuomet aš dirbau. Ir kas išėjo? Darbe tiek gėrėm, kad Sovietų Sąjunga sugriuvo.“ Supratę užuominą, kad griūtis gali ištikti ir Europos Sąjungą, klientai susigūžė, apimti baimės ir drebėjimo. „Nesijaudinkit, broliai, – paguodė visus, ypač užsieniečius, asmuo, panašus į sveikatos ministrą, – jus priglaus šalis, kuri jau švariai išveryginta, dabar imsimės prohibicijos nuošalesnėse vis dar šiukšlinose vietovėse.“

 

Tiesiai iš trolių fermos

Krescencija ŠURKUTĖ

 

 

 

SRTR fondas Kultūros barų projektams

2017 m. skyrė 60 000 eurų finansinę paramą